fbpx
Pieczątki
Pieczątka firmowa z wykorzystanie grawerowania laserowego.

Pieczątka firmowa

Pieczątka firmowa czy musimy ją posiadać ?

Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą panuje przeświadczenie, iż niezbędna jest dla nas pieczątka firmowa. Pieczęć firmowa pomaga nam przy podpisywanie dokumentów, wypełnianiu wniosków czy też innego rodzaju umów. Jednak czy posiadanie pieczątki jest regulowane przez prawo ?
W myśl obecnych przepisów prawa, przedsiębiorca nie obowiązku posiadania pieczątki firmowej. Jednak zdarza się często, iż podczas procedur w bankach czy Urzędach wymagane jest od nas posiadanie pieczątki firmowej z danymi firmy. Często się zdarza iż na drukach urzędowych na samym dole znajdziemy napis „podpis i pieczęć przedsiębiorcy”. W takim przypadku oczywiście możemy napisać oświadczenie o nie posiadaniu pieczęci firmowej.

Jednak kiedy mówimy o prywatnych instytucjach jak banki, firmy leasingowe itp. mogą one przy składaniu dokumentów wymagać od nas pieczątki firmowej.  W tedy nie bierzemy pod uwagę przepisów prawa, gdyż nie są to instytucje państwowe i mogą same określać wymogi w regulaminach. Pomimo, iż przepisy prawa na nas nie wymagają posiadania pieczątki firmowej, to znacznym stopniu ułatwia ona prowadzenie biznesu, szczególnie, że nie stanowi ona ogromnego wydatku, a wyrobienie jej zajmuje mało czasu.

Pieczątki kieszonkowe zwane również myszkami są małe, poręczne i możesz je zawsze zabrać ze sobą.  Ich największą zaletą jest ich rozmiar. Takie pieczątki bez problemu mieszczą się w kieszeni czy też torebce. Pieczątki kieszonkowe są również lekkie, nie odczujesz dodatkowego ciężaru zabierając ją ze sobą. Myszki są wykonane z solidnego plastiku i posiadają zabezpieczenie które uniemożliwia ich przypadkowe otwarcie. Pieczątka kieszonkowa jest prosta w użytkowaniu, wystarczy jedna ręka do jej obsługi, tak aby wszystkie dane firmy znalazły się na dokumentach. Taki rodzaj pieczątek najczęściej wykorzystywany jest przez osoby które się często przemieszczają. Są to np. lekarze którzy noszą taką pieczątkę w kieszeni fartucha, weszło do użycia pojęcie pieczątka lekarska.

Pieczątka firmowa

Pieczątka firmowa pełni najczęściej funkcję informacyjną, jest swego rodzaju wizytówką przedsiębiorstwa. Odbita pieczęć uwiarygadnia dokumenty jak np. faktury. Pieczątka firmowa zrobiona w sposób kreatywny może pełnić funkcje reklamową. Warto aby miała prawidłowy wygląd i zawrzeć na niej istotne dane. Przeważnie na pieczątkach firmowych zamieszcza się takie rzeczy jak nazwę firmy, adres i siedzibę firmy, numer identyfikacji podatkowej. Dodatkowymi elementami pieczęci firmowej mogą być: logo, adres www, email, regon czy numer rachunku bankowego.

Pieczątki o różnych kształtach

Pieczątki okrągłe, trójkątne,  kwadratowe, prostokątne, owalne uwydatnią specyficzny charakter oraz rangę odbitej treści. Rożne rozmiary sprawdzą się na biletach, dokumentach, świadectwach czy też karnetach. Stworzenie unikalnego projektu który wyłamuje się poza szablonowy prostokątny styl może stać się sukcesem w budowaniu świadomości marki. Efekt ten możemy uzyskać przez nietypowe ułożenie informacji. Na przykład duża pieczątka okrągła  daje możliwość eksponowania loga luz nazwy firmy, w momencie kiedy ten element umieścimy na środku danej pieczątki.